11 Aralık 2014 Perşembe

Bekir Coşkun ve Türk

Osmanlıca tartışmalarına katılan Bekir Coşkun, Osmanlı’nın Türklere bakışına değinmiş. (Sözcü, 7.12.2014)

Diyor ki: “Osmanlı ‘ecdat’ falan değil. Zaten Türkleri saraya sokmadılar.”

Diyor ki: “Türkiye Cumhuriyeti Türk devletidir, Osmanlı değil.”

Diyor ki: “Dinciler Türklüğün değil İslâm’ın önde olmasını istiyor.”

Diyor ki, Osmanlı’da saraydakiler, devlet yönetimi, sultanların anneleri dahi Türk değildi, devşirmeydi ya da başka etnisitelerdendi.

Diyor ki, Osmanlı’nın dili Türkçeden çok Arapça ve Farsça idi.

Demek ki pişman olmuş.

Neyden mi? Bunca yıldır Türklere yaptığı hakaretlerden, aşağılamalardan, suçlamalardan...

“ABD Temsilciler Meclisi Alt Komisyonu'nun, Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan bile önce Ermeniler'i katlettiğimizi şimdi hatırlayıp ‘Ermeni soykırımı tasarısını’ kabul etmesi, elbette bizim milliyetçi vatanperver kardeşlerimiz tarafından tepkiyle karşılandı... diyerek Türklerin 1915’te Ermenileri kestiğini, soykırım yaptığını iddia etmesinden... (Hürriyet, 26.9.2000)

8 yıl sonra Türklerin Ermenilere soykırım uyguladığı iddiasıyla Türkler adına Ermenilerden özür dileyen “ozurdiliyorum.com” sitesine adını vermesinden...

Türkeri “Orta Asya’yı kuruttular, yeşillik kalmayınca Anadolu’ya geldiler, Anadolu’yu da kuruttular.” diye 8 yıl arayla iki kez suçlamasından... (Hürriyet, 6.4.2003; Cumhuriyet, 16.1.2011)

Türkler için “göbeğini kaşıyan adam” demesinden... (Hürriyet, 3.5.2007)

3 yıl sonra “Göbeğini kaşıyan adamın göbeğini kaşıması sâdece onun suçudur. Bazı konulara istediği zaman kafası çalışıyor (...) Yetenekli, akıllı, cin; ama ne yazık ki beleşçi.” diyerek Türklere hakaret etmesinden... (Akşam, 24.10.2010)

Seçim sonuçlarından dolayı uykuları kaçan insanlara, -Türk halkının önemli bir bölümünü kast ederek- “koyunları sayın” demesinden... (Cumhuriyet, 14.6.2011)

Hem Atatürkçülükten söz edip hem de “AB uygarlığına dâhil olmamız lâzım” türünden sözler ederek aşağılık kompleksine tutulmuş Tanzimat aydınlığı yaptığı için, Millî Mücadele’yi dahi şarkıya, müziğe, dansa, kadın-erkek eşitliğine, operaya indirgeyip Atatürkçülüğü bir tür elitizme dönüştürdüğü için... pişman olmuş demek!

En başta da bu tarz bir “aydın modeli” sergilemekle Atatürkçü, Kemâlist, Laiklik yanlısı, Cumhuriyetçi gibi kimliklere zarar verdiği ve bu düşünceleri toplum karşısında yanlış temsil ettiği için, olduğundan farklı tanıttığı için...

Aydın olmayı, bilgi, bilinç, “doğru” tercih, “doğru” yönelim, sağduyu sahibi olmak nedeniyle kendini halktan üstün, halk kendinden aşağı görmek zannettiği için pişman olmuş...

Epey bir geç kalmış olsa da, sevindik.

Yok, geçmişteki bu abuk subuk hareketlerinden pişman olmadıysa o zaman kendisinin ne kadar tutarsız, ne kadar kendiyle çelişen, ne kadar ikiyüzlü olduğunu vurgulayalım.

Bekir Coşkun Türklüğü savunmak adına bir eleştiri yazısı yazıyorsa, bin özeleştiri yazması gerekecek. Ya da Türklüğü gerçekten savunanlar onu eleştirecek.


Başka türlü, arsızlığın ve yüzsüzlüğün önüne geçilemez.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder