19 Şubat 2012 Pazar

Said Nursi Neden "Son Peygamber" Demiyor?

Türkiye gibi, insanların eğitimsizliğe ya da ezberci, içi boş eğitime tabi tutulduğu ülkelerde insanlara büyük bir yalanı uzun yıllar boyu yutturabilirsiniz. Hele ki söz konusu din ise değersiz, meczup bir kişiliği "zamanın harikası" ("bediüzzaman") diye göklere çıkarabilirsiniz. İnsanlar bu yalanı, bu şişirmeyi reddetmez. Onlar her ne kadar o kişinin hayatının h'sini araştırmamış olsalar da (çünkü böyle alışmışlardır) Said Nursi denince "O büyük âlim, son yüz yılın üstadı" diye yorum yaparlar. Said Nursi'ye kötü söz edince inanılmaz gerginleşirler. Sanki dine imana küfredilmiş gibi rahatsız olurlar. Onların kafalarındaki Said Nursi portresini yıkıp gerçek, meczup, diyalogcu (Bkz. Dinler Arası Diyalog), ukâlâ, insanüstü varlık olma iddiasındaki Said Nursi'yi ortaya koymak çok zordur. Dinsiz olarak mimlenmeniz muhtemeldir.

Said Nursi'nin incilerini çok sayacağız burada, şimdilik şu ilginçliği yazmak istiyorum. Zekeriya Beyaz, dün Ulusal Kanal'da söyledi: Said Nursi'nin yazdığı kitaplarda neden hiç "Son Peygamber" ifadesi geçmez?[1] Said Nursi, Hz. Muhammed'in son peygamber olduğuna inanmıyor muydu? Külliyatının büyüklüğüyle övülen Said Nursi'nin normal durumda en az bir kez "son Peygamber" sözünü Hz. Muhammed için kullanması gerekirdi. Dışarıda "Seyit'im", mahkemede "Seyit değilim" diyen, aynı zamanda, Seyit'im dediği hâlde sonra Seyitliği reddedenlere günahkâr diyen Said Nursi[2]; Seyit, Mehdi, Peygamber olma iddialarında bulundu mu? Öğrencilerinin gözündeki, "mertebesi" nedir? Adnan Oktar ve benzerleri onun yazdıklarını Kur'an ayeti gibi, hadis gibi ilâhi bir niteliğe büründürüp bir şeylerin kanıtı olarak göster(m)iyor mu?
___________________________________________________________________________________

[1]http://www.risaleinurenstitusu.org/index.asp?Section=Home&SubSection=Search&Command=Results&where=Kulliyat&TextAny=son+peygamber
[2]Said Nursi, Muhakemat, s.46

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder